Pokyny pre starostlivosť o šperky

Aby si šperk zachoval svoju krásu, čo najdlhšie treba dodržiavať nasledovné pokyny:

  • Pred športom, vstupom do sauny, ťažkou fyzickou prácou alebo inou námahou si šperky vždy odložte, mohlo by dôjsť k ich mechanickému poškodeniu a taktiež povrch niektorých šperkov môže oxidovať pri kontakte s ľudským potom.
  • Zabráňte kontaktu šperkov s vodou a kozmetickými prípravkami, t.j. skladajte ich pred umývaním a sprchovaním.
  • Zabráňte kontaktu s kozmetickými a chemickými prípravkami, ako sú krémy, parfumy, laky na vlasy, saponát atď. Šperk si vždy nasadzujte až posledný po nanesení makeupu a úprave vlasov.
  • U šperkov s rhodiovaným alebo pozláteným povrchom sa vyhnite kontaktu s vodou a mechanickému poškodeniu nárazmi o tvrdý povrch. Vyhnete sa tak opotrebovaniu a ošúchaniu povrchu šperku.
  • Šperky odkladajte pred spánkom a uchovávajte ich v originálnom balení alebo v šperkovnici, t.j. na suchom a tmavom mieste.
  • Šperky s rhodiovaným a pozláteným povrchom čistite len jemnými suchými handričkami, na zlato a striebro použite špeciálne handričky alebo prípravky na to určené, prípadne si ich nechajte vyčistiť v zlatníctve.
  • V prípade šperkov so Swarovski krištáľmi je nutné zabrániť kontaktu s vodou, chemickými a kozmetickými prípravkami a kontaktu s tvrdými povrchmi. Swarovski krištáľ je citlivý materiál, ktorý sa pri nevhodnej údržbe môže ľahko poškodiť. Väčšina krištáľov je lepená špeciálnym lepidlom, ktoré by pod vplyvom vody a chemických prostriedkov mohli uvoľniť a vypadnúť.

Javy, ktoré sa môžu vyskytnúť pri niektorých šperkoch a ako ich odstrániť:

Oxidácia striebra – pokiaľ striebro nie je rhodiované, časom sa na ňom prejaví oxidácia. Oxidácia je prirodzený chemický jav a dá sa ľahko odstrániť vyčistením striebra či už špeciálnou utierkou na striebro, pri zložitejších povrchoch kúpeľom v prípravku na čistenie striebra alebo vyčistením v zlatníctve.

Černanie (zmena farby) zlata nie je výrobná vada a vyskytuje sa pomerne často, vo väčšej miere sa potom vyskytuje u detí, resp. detských náušníc. Černanie alebo zmena farby zlata v oblasti, kde je zlato v kontakte s pokožkou, je spôsobené reakciou zliatiny zlata na kyseliny obsiahnuté v pote osoby, kt. náušnice (alebo iný zlatý šperk) nosí. Nakoľko 14-karátové zlato obsahuje aj iné kovy (v prípade žltého zlata to býva striebro, niekedy aj meď, biele zlato obsahuje okrem striebra aj nikel, palladium a platinu, príp. mangan), tieto kovy môžu niekedy citlivo reagovať na prítomnosť kyslého potu a následnou chemickou reakciou dochádza k vyzrážaniu oxidov striebra (alebo ďalších spomenutých kovov) na povrchu zlata v podobe tenkého tmavého povlaku (niekedy môže mať hrdzavú farbu). Intenzita akou náušnice môžu sčernieť závisí od konkrétneho zloženia potu danej osoby. Ďalej na ňu môžu vplývať veci ako očkovanie, užívanie niektorých liekov, určitá kozmetika, zvýšená teplota atď. Černanie (zmena farby) zlata nie je výrobná vada, a teda nepodlieha reklamácii, nakoľko zmenou farby nedochádza k poškodeniu zlata a dá sa jednoducho odstrániť vyčistením ultrazvukom v klenotníctve.